Форум - Crossroadbg.com лого

www.CrossroadBg.com

Време е пътищата ни да се пресекат.
Дата и час: Пет Юли 25, 2014 18:56

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Дек 07, 2007 14:45 
Администратор

Забелязват се много ритуали след смърта на човек. Слагане на покривало на огледалата, 40 дни 90 дни и т.н. Гледах по руски телевизии обяснено с медицински, религиозни и психологически причини. Интересно ми е какво ще кажете вие по тази тема табу според мен.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Дек 09, 2007 22:19 
Знаещ

палиш клечката и пускаш прахта да се носи по реката сред лотусите

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Дек 10, 2007 10:09 
Администратор

BPAHA ами това е малко по-източни ширини. Говоря за мнения на местна почва как стоят нещата.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Дек 10, 2007 15:39 
Знаещ

Местната почва е основно чернозем...
и черво-зем.. тук слагам препратка към темата за вътре-гробния живот

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Дек 10, 2007 20:09 
Разбиращ
Аватар

Vassil написа:
BPAHA ами това е малко по-източни ширини. Говоря за мнения на местна почва как стоят нещата.

ами за съжаление половината роднини идват за да пият и да ядат. :( много сме зле българите. ей...жалка е тази работа, тъй да знаете от мен.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 12, 2007 17:33 
Намиращ
Аватар

В моя роден край, в подножието на Пирин планина, мъртвецът задължително се изкъпва и облича в нови дрехи, полага се в бяло платно, заедно с най- необходимите и любими вещи. Целият ритуал около изпращането на човека е свързан с горене на свещ и сваряване на жито. Поклонението е съпроводено с почерпка на скърбящите и дошлите да се простят/сладки, алкохол/. По стар християнски обичай има и опело, свещеник чете за душата на починалия.
Но и тук, за съжаление, не се минава без трапеза, къде символична, къде обилна, и много често тя преминава границата на приличието. Та извинението е да се хапне за бог да прости умрелия и да си спомним какъв човек беше. Та от дума на дума, къде за краткия живот, къде за човешките мъки, настъпва и оживление. Ех, това е то, живия с живите, умрелия... с умрелите.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 08, 2008 8:17 
Знаещ

40дни след смъртта в дома на мъртвеца трябва да свети лампа, защото душата още е на земята и се връща нощем у дома. Светлината и посочва пътя.
До 40 тия ден се ходи всяка сутрин на гробище, прелива се и се пали свещ.
Ако сънуваш починалия, че иска нещо от теб - не му го давай в съня си - подай го на друг човек на деветините или на четиридесетте.
След погребението домът на мъртвия се освещава от свещенник.
На четиридесетте се раздават или изгарят дрехите на починалия.

В много от тези ритуали не намирам смисъл, незнам от къде произлизат, но пък щом ги има...
Ако някой знае смисълът на тези ритуали - нека да напише.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 08, 2008 10:18 
Знаещ
Аватар

В моя край по време на 40-те дни след смъртта на близък не се говори високо, не се пуска телевизор или радио. За светлината също се спазва, със свещ на прозореца. На 40-тия ден се събират близките и приятелите, а най-близкия човек на покойния подарява на другите разни неща, сякаш "от него" (това хич не го разбирам!). В селото ми в северозападна България покриват огледалата, което също нямам представа защо е. А ако сънуваш покойния през първите 40 дни, трябва да го изслушаш, ако ти казва нещо, но ако те помоли да тръгнеш с него, не трябва да го правиш, най-добре е да си тръгнеш или да се събудиш. Така стана именно с моя дядо, който почина преди 3 години - сънувах го няколко дни по-късно и той ме извика да отида с него в другата стая, след като си говорихме. Аз се уплаших и се събидих, а след това баба ми ми разказа за поверието... И въпреки всичко, хайде да си говорим понякога и за ритуалите при раждане например, както говорим за сватбите...стига тъга...

Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 08, 2008 10:19 
Знаещ
Аватар

А, забравих - в деня на погребението и след това на 40 дни се слага купа със земя, в която горят няколко свещи. Когато някой дойде в дома, излива малко вино във купата.

Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 08, 2008 16:50 
Знаещ

Tea написа:
И въпреки всичко, хайде да си говорим понякога и за ритуалите при раждане например, както говорим за сватбите...стига тъга...

Добре. Ще поговорим и за раждането. По-точно за тези 40 дена, които се срещат и при ритуалите слад смъртта и при ритуалите след раждането - до 40 ден родилката е с единия крак в гроба, до 40-тия ден детето не трябва да се показва на чужди хора, може да бъде кръщавано след 40-тия ден..., до 40-тия ден на родилката са и забранени много неща...
Има ли според вас връзка межди едните 40 дена и другите 40 дена?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 08, 2008 17:46 
Администратор

Пуснете раждането в отделна тема. Огледалата съм чувал, или мисля че съм чувал, че ги покриват заради това, че може да видите мъртвия(душата на мъртвия) в него и това не е добър знак. За огледалата се говори, че са прозорец към друг свят. То и за книгите говорят така, ама в друг смисъл :-j.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 08, 2008 19:58 
Разбиращ
Аватар

Когато дядо си отиде преди много години мисля, че и ние покрихме огледалата. Помня още че на гроба му сложихме купа с пясък и палихме свещи там периодично. Това е може би защото той беше моряк.

Мнезнам..не се интересувам от подобни работи. Но в тази тема изчетох интересни неща.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 08, 2008 20:55 
Администратор

При руснаците гледах преди много време предаване което беше за това. Хванах го в края. Обясяваха тези 9 дена и 40 и 90 дни по определени начини. До 9 ден растат нокти на човек. От психологична гледна точка са нужни 40 или 90 дни за да може човек да осъзнае, че човекът не е жив. От гледна точка окултна (това е за друг форум затова накратко) условно казано духът на човек дотогава витае и се разпада връзката му с Земята(повече не можах да го съкратя с риск да съм казал дори глупост).
Ясно е за вещите които се оставят с покойника. Казват че в гробищата има духове, но точно там те трябва да са най-малко. Все пак не са умрели там. В древноста се е убивал човек там, за да пази телата на покойниците през ноща. Странни обичаи е имало и още има, но някои неща незнайно защо се правят. И търся първопричина. Доколко вярно или не, аз тук не коментирам, мен ми е интересно от какво се е породило.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 20, 2008 15:08 
Разбиращ
Аватар

АЗ мисля, че всичко ритуали са в резултат на съответната религиозна принадлежност. Независимо дали вярваме в Господ ние българите така или иначе спазваме правилата наложени от християнската църква при погребение. Винаги стои въпроса какво става с душата на човека след неговата физическа смърт и тъй като не знаем се опитваме с ритуалите да помогнем и на себе си да преодолеем загубата си и на душата на починалия човек в случай, че тя наистина остава да витае някъде.
Предполагам, че след смъртта на даден човек дрехите му се раздават за да не напомнят постоянно на живите за близкият човек, който си е отишъл.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 06, 2008 2:48 
Търсещ
Аватар

Според мен повечето водят началото си от езически обичаи. Например, съществува обичай да се оставят стотинки при починалия; в митологията трябва да се плати на лодкаря в царството на Хадес..

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]